Gry w e-learningu

Dziś nauka wcale nie musi być nudna. Dzięki możliwościom, jakie dają technologie informacyjno-komunikacyjne można połączyć przyjemne z pożytecznym. Różnego typu gry szkoleniowe dopracowane w każdym szczególe pozwalają urozmaicić proces nauki zachęcając ich użytkowników do aktywizacji.

Korzyści wprowadzenia gier do procesu nauczania w e-learningu

Nauka na platformie e-learningowej stwarza konieczność samodzielnej pracy przed szklanym monitorem komputera. Największymi przeszkodami w jej ukończeniu jest brak mobilizacji oraz samotność. Multimedialne gry wprowadzając do nauki element zabawy, pozwalają pomóc w utrzymaniu motywacji oraz poprzez możliwe interakcje z innymi graczami zmniejszyć poczucie osamotnienia. Gry szkoleniowe oparte na zasadzie, że zabawa jest nieodłączną częścią życia każdego z nas pozwalają jej uczestnikom osiągnąć dużo lepsze rezultaty w przeciwieństwie do tradycyjnych metod nauczania. Gra nie wytwarza w psychice jej uczestnika mechanizmu przymusu, jest interesująca. Dobrze przemyślane i opracowane stymulują sytuacje rzeczywiste, dzięki czemu możliwe jest prowadzenie eksperymentów i uczenie się na własnych błędach. Szkolenie e-learningowe bazujące na regułach gry świetnie sprawdza się zarówno na etapie edukacji szkolnej jak również w procesie kształtowania właściwych zachowań w sytuacjach rzeczywistych u osób pracujących w firmach. Sytuacje wygenerowane w warunkach wirtualnych pomagają w uczeniu się na własnych błędach i dzięki temu zdobyciu nie tylko wiedzy, ale również doświadczenia.

Rodzaje gier szkoleniowych

W praktyce używa się różnych podziałów gier szkoleniowych w zależności od tematyki czy zastosowanych rozwiązań. Bardzo popularnym podziałem jest ten na gry:

– multimedialne
– kooperacyjne

W grupie gier multimedialnych znajduje się szereg różnych gier. Rozpowszechnienie Internetu i konsoli Play Station spowodowało ich popularyzacje na wielką skalę. Nie sposób nie wspomnieć tu chociażby o sławie gier typu Lara Croft czy Władca Pierścieni, których sukces finansowy okazał się większy niż ten filmowy. Wokół gier zaczęły się kształtować całe społeczności: grupy dzieci, młodzieży i dorosłych. Gry stymulacyjne dają szansę weryfikacji swojej wiedzy, umiejętności i sprawdzenia się w sytuacjach problematycznych. Rozróżniamy różne rodzaje symulacji. Mamy więc symulacje sytuacyjne, które nastawione są na problemy występujące w świecie rzeczywistym, symulacje środowiskowe umożliwiające zarządzanie, kreację, wydawanie komend czy wreszcie gry systemowe, w których użytkownik jest prowadzony i poprawiony przez system przez cały czas. Tego typu symulacje pozwalają przetestować swoją wiedzę i metody działania.

Gry kooperacyjne jak sama nazwa wskazuje oparte są na współpracy. Świetnie sprawdzają się jeśli są prowadzone w ramach szkoleń dla osób, pracujących w zespole czy takich, które w trakcie wykonywania swoich obowiązków muszą współpracować. W procesie edukacji gry kooperacyjne mają na celu integrację osób uczących się, mobilizację do dzielenia się swoją wiedzą z innymi. Taka współpraca stymuluje poczucie wspólnoty i daje szansę odgrywania różnych ról podobnie jak w życiu prywatnym.

Bez wątpienia gry szkoleniowe potrafią zwiększyć zaangażowanie uczestników szkolenia w proces zdobywania wiedzy i umiejętności. Oparte na konwencji zabawy są niezwykle przyjemnym sposobem na edukację. Gry wyzwalają kreatywność, pozwalają na większą mobilizację i lepsze rezultaty. Szeroka gama szkoleń pozwala ćwiczyć najróżniejsze umiejętności od zarządzania czasem poprzez umiejętności sprzedażowe czy zachowanie się w sytuacjach kryzysowych. Wszystko zależy od indywidualnych potrzeb.

Informacje o Renata Nowak

Pracuję jako copywriter i redaktor portalu edukacyjnego Edulider.pl. Jestem młodą osobą zainteresowana wszelkimi formami rozwoju osobistego.
Ten wpis został opublikowany w kategorii Internet i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz