Cała prawda o zawodzie kuriera

Pozornie nic trudnego: podjechać pod wskazany adres, odebrać paczkę i dostarczyć ją w wyznaczone miejsce – tak właśnie postrzegany jest zawód kuriera. Czy słusznie? O co tak naprawdę chodzi w tym zawodzie i na czym polega ta praca? Kurier to nie tylko kierowca, choć w ten sposób najczęściej postrzegana jest ta profesja.

Oprócz tego, że wykonujący ten zawód musi  faktycznie odebrać przesyłkę od nadawcy i dostarczyć ją do odbiorcy, ma też do wykonania cały szereg innych czynności. Ponadto kurier wystawia faktury, prowadzi swego rodzaju “księgowość”, nalicza koszt usługi, prowadzi rozliczenia między zlecającym a firmą kurierską. Jeśli paczka dostarczana jest “za pobraniem”, inkasuje odpowiednią opłatę. Kurier to także swego rodzaju “wizytówka firmy”, dlatego powinien ją dobrze reprezentować.

Osobnym aspektem tej pracy jest samo dostarczenie przesyłki. Kurier musi albo znać trasę, albo umiejętnie posługiwać się urządzeniami nawigacyjnymi. Powinien tak opracowywać trasę przejazdu, by w logiczny sposób rozwozić poszczególne paczki. Ważne jest też, by zwracał uwagę na termin ich dostarczenia i go przestrzegał. Potrzebne jest tutaj zatem zacięcie logistyczne.

Co do zarobków, to nie należą one do wygórowanych. sama praca natomiast jest dość absorbująca, dlatego też nie powinny podejmować jej osoby, które liczą na “szybkie” pieniądze zdobyte tanim kosztem.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Praca. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.