Pielęgniarka – zawód z misją?

Pielęgniarka to zawód znany od dawna. Spotkać ją można w ośrodkach zdrowia, placówkach opieki medycznej, przychodniach lekarskich szpitalach, a nawet w szkołach czy przedszkolach. Na czym głównie skupia się jej praca? Pielęgniarka to przede wszystkim osoba, która zajmuje się pacjentami. Dba o ich komfort, higienę i czystość. Współpracuje z lekarzem przy zabiegach. Samodzielnie wykonuje takie czynności jak chociażby pomiar wagi, ciśnienia, temperatury. Przygotowuje pacjenta do badań i zabiegów. Podaje przepisane przez lekarza leki. Pobiera krew.Informuje lekarza o stanie zdrowia pacjenta.

Pielęgniarki zatrudnione w placówkach edukacyjnych odpowiadają też za dopilnowanie terminów szczepień i ich wykonanie. Prowadzą również dokumentację medyczną podopiecznych. Do ich zadań należy także promocja zdrowia i prewencja chorób.

Żeby zostać pielęgniarką trzeba skończyć studia o odpowiednim profilu. Poza wiedzą medyczną, od kandydatek na to stanowisko wymaga się także specyficznych predyspozycji psychicznych. Konieczne jest zatem posiadanie takich cech jak: cierpliwość, spokój, opanowanie, otwartość, komunikatywność, empatia. Pielęgniarka powinna też budzić zaufanie. Ważna jest również dość silna psychika, która pozwoli na umiejętne oddzielanie życia zawodowego od prywatnego.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Praca. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.