Czym zajmuje się kierownik sprzedaży?

Praca polegająca na sprzedawaniu produktów kojarzy nam się głównie z profesją sprzedawczyni lub sprzedawcy. Jest to oczywiście jak najbardziej słuszne skojarzenie, ale obecnie również w sprzedaży musi pojawić się ktoś, kto pokieruje jej prawidłowym przebiegiem.

Na czym polega sama praca? Kierownik sprzedaży zajmuje się, jak zresztą sama nazwa zawodu sugeruje, kierowaniem sprzedażą produktów danego przedsiębiorstwa czy też danej marki. Dba o stałych klientów i utrzymuje z nimi kontakt, pozyskuje nowych kontrahentów. Weryfikuje zamówienia, sprawdza stan towaru. Opracowuje i przygotowuje materiały ofertowo-handlowe. Sprawdza też płynność finansowa klientów i stan przepływu gotówki za zrealizowaną transakcję zakupową.

Do wykonywania tego zawodu konieczne jest wykształcenie wyższe kierunkowe. Niezbędne okazuje się także doświadczenie w sprzedaży i pracy z klientami. Nie obędzie się też bez komunikatywnej znajomości języków obcych. Ważne są również umiejętności komunikatywne: otwartość, kontaktowość, łatwość nawiązywania kontaktu, umiejętność negocjacji, le także asertywność.

Kierownika sprzedaży zatrudnić można w wielu branżach, chociażby chemicznej, kosmetycznej, spożywczej, przemysłowej, telekomunikacyjnej, monopolowej.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Praca. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.