Jakie kwalifikacje wymagane są do zdobycia zatrudnienia na stanowisku asystent-ki/-a?

Asystent/-ka to stanowisko pracy dość pojemne znaczeniowo. Jego specyfika zależy głównie od członu dookreślającego, precyzującego nazwę stanowiska. Można być asystentką zarządu, biura, szefa, stowarzyszenia – możliwości są naprawdę szerokie.

Wymagania stawiane przed osobą zatrudnioną na tym stanowisku są dość wysokie. W zależności od tego, kogo lub czego asystent-em/-ką będzie dany pracownik, musi posługiwać się komunikatywnie co najmniej jednym językiem obcym, biegle obsługiwać komputer, a w szczególności pakiet Office, orientować się w procesie biegu dokumentów, dbać o dobry wizerunek firmy czy instytucji, którą reprezentuje.

Tutaj liczą się tez takie cechy jak: komunikatywność, odpowiedzialność, kreatywność, rzetelność. Pracodawcy stawiają również na doświadczenie, kwalifikacje. Biorą pod uwagę ukończone kursy i szkolenia.

Jakie ograniczenia niesie ta praca? Asystentka czy asystent muszą zdawać sobie sprawę z tego, że w zawodzie tym nie ma możliwości awansu. Chcąc zatem wspiąć się szczebel wyżej w karierze zawodowej, należy raczej pomyśleć o przekwalifikowaniu.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Praca. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.