Tanie latanie

Wydawać by się mogło, że współczesny świat kurczy się. Miejsca, które jeszcze kilkadziesiąt, czy nawet kilkanaście lat temu były trudno dostępne lub wręcz nieosiągalne stają się dziś coraz częstszym celem wojaży. Podróżowanie jest nie tylko prostsze i szybsze, ale – dzięki konkurencji na rynku usług transportowych – także coraz tańsze.

By podróżować po świecie nie jest dziś niezbędna znakomicie płatna praca. Warszawa dysponuje już dwoma lotniskami (choć port lotniczy w Modlinie jest aktualnie w remoncie), które obsługują linie lotnicze oferujące tzw. “tanie loty”. Za niewielkie pieniądze można polecieć także z wielu innych polskich miast: Krakowa, Wrocławia, Gdańska, Katowic czy Poznania. Co kryje się pod tajemniczym sformułowaniem “tanie loty”? Oczywiście zależy to od miejsca, w które chcemy się wybrać. Destynacje europejskie są dostępne już za kwotę rzędu 100-200 zł w jedną stronę, w zależności od tego, kiedy kupujemy bilet – panuje tu zasada “im szybciej tym taniej”. Kwoty rosną zazwyczaj z każdym wykupionym miejscem, jednak nawet te najdroższe nadal są konkurencyjne w stosunku do “normalnych” linii lotniczych.

Jednak łowcy okazji dobrze wiedzą, że można zdobyć bilety za jeszcze mniejsze pieniądze. Historie o biletach za kilkanaście złotych, czy nawet za złotówkę nie są wyssane z palca. Nierzadko zdarzają się promocje, dzięki którym połączenia z wybranych miast w określonych terminach można okazjonalnie kupić na tak niewielkie pieniądze. Za grosze można polecieć na przykład z Gdańska do niektórych miast w krajach skandynawskich, czasem udaje się “złapać” tanie bilety nawet w tak egzotyczne miejsca jak choćby Sycylia.

Wybierając się w dalsze podróże, na przykład do krajów azjatyckich, tani lot to już kwota rzędu przynajmniej kilkuset złotych. Przy regularnych cenach liczonych w tysiącach, to jednak nadal bardzo okazjonalna cena. Zazwyczaj tanie bilety nie są jednak dostępne w stałej sprzedaży, ale kompanie lotnicze – najczęściej nieeuropejskie – oferują je na określone trasy. Trzeba się nieźle nagimnastykować, by utworzyć wielosegmentowy plan podróży z kilkoma przesiadkami. By dotrzeć do celu podróży trzeba nieraz spędzić nawet kilkanaście godzin na lotniskach w najróżniejszych krajach – tylko po to, by czekać na objęty promocją lot.

Warto jednak kombinować, przetrząsać wyszukiwarki lotów, szperając za promocjami i planować podróże z dużym wyprzedzeniem – można wtedy polecieć za niewielkie pieniądze w setki ciekawych miejsc.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Turystyka. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.