Recepcjonistka

Czy to ciekawa praca? Recepcjonistka to stanowisko, z którym można spotkać się w takich miejscach jak: hotele, ośrodki wypoczynkowe, motele, pensjonaty, salony kosmetyczne, gabinety lekarskie, ośrodki zdrowia. Jej obowiązki ściśle związane są ze specyfiką miejsca, w którym pracuje. Może zatem należeć do nich różnego typu rezerwacje (noclegów, terminów wizyt lekarskich), prowadzenie rozmów telefonicznych z osobami zainteresowanymi usługami danej placówki, obsługa korespondencji, prowadzenie ewidencji gości.
Praktyka pokazuje, że na stanowisko recepcjonistki najczęściej zatrudniane są osoby znające języki obce, mające wykształcenie wyższe lub też policealne, stricte przygotowujące do wykonywania tego zawodu. Ważna jest także umiejętność obsługi pakietu Microsoft Office i urządzeń biurowych. Predyspozycje merytoryczne wynikają przede wszystkim z rangi instytucji zatrudniającej.
Jeśli chodzi o tzw. kompetencje miękkie, pamiętać należy o tym, że recepcjonistka to zawód, w którym nieunikniony jest częsty kontakt z ludźmi. Istotne będą zatem takie cechy jak: otwartość, komunikatywność, cierpliwość, umiejętność radzenia sobie w sytuacjach stresowych, uczciwość, uprzejmość, życzliwość. Recepcjonistka niejednokrotnie postrzegana jest jako swoista „wizytówka” miejsca, w którym pracuje, dlatego liczy się również nienaganny, schludny wygląd.
Jeśli chodzi o warunki pracy, trzeba nastawić się na możliwość zmianowego czasu wykonywania obowiązków. Ponadto, jest to praca z kategorii „biurowych”, siedzących, co w przyszłości może przynieść konsekwencje w postaci schorzeń nóg czy kręgosłupa.
Na koniec warto dodać, że zarobki recepcjonistki zależne są od pozycji i statusu miejsca pracy. Często też zdarza się tak, że pracodawcy, oprócz pensji ubezpieczenia, oferują też pakiety szkoleniowe, medyczne czy rekreacyjne.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Pracownik. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.