Outsourcing w zakresie rekrutacji – warto?

Rekrutacja, szkolenia pracowników, ich efektywne motywowanie są obecnie coraz ważniejsze i wiele firm kładzie na nie duży nacisk. Do dyspozycji ma się naturalnie sporo wsparcia w tym zakresie ze strony działów HR, których zadaniem jest właśnie efektywne zarządzanie zasobami ludzkimi. Niemniej jednak nie każda firma może pozwolić sobie na to, aby wysłać swoich pracowników na specjalistyczne szkolenia hr. Czy w takim przypadku nie może ona realizować przemyślanej polityki personalnej?

Powierz rekrutację firmom zewnętrznym

Dzisiaj coraz większą popularność zyskują firmy zewnętrzne, które zajmują się świadczeniem usług miedzy innymi w ramach HR. To właśnie one są ratunkiem i nieocenioną pomocą dla tych przedsiębiorstw, gdzie kursy hr dla pracowników nie byłyby po prostu opłacalne. Z takich firm korzysta bardzo dużo klientów biznesowych, nie tylko tych prowadzących jednoosobowe działalności gospodarcze, ale też i tych, którzy prowadzą małe i średnie przedsiębiorstwa, gdzie otwarcie osobnego działu HR po prostu nie byłoby opłacalne i bardziej korzystne jest wybranie usług zewnętrznych. Co prawda szkolenia hr nie kosztują dużo, niemniej jednak nie zawsze każda firma dysponuje w tej dziedzinie dużym budżetem.

Firma zewnętrzna może zająć się dosłownie wszystkim. Do jej zadań między innymi będzie należała rekrutacja, która została na początku wspomniana, ale też kursy hr mówią o wielu innych czynnościach, w tym o właściwym motywowaniu pracowników, ich dyscyplinowaniu czy też na przykład o doborze szkoleń czy metod rozwoju, aby załoga mogła współpracować ze sobą skutecznie i wpływać aktywnie na rozwój firmy.

Koszty outsourcingu niższe niż kursów

Dużym plusem usług outsourcingowych jest też to, że po prostu kosztują one mniej niż wyłożenie kilku tysięcy na kurs hr dla pracowników. Co prawda takie koszty po określonym czasie mogą się zwrócić, ale nigdy nie wiadomo, czy pracownicy nie zechcą zmienić firmy. Zatem o wiele bezpieczniejsze i tańsze niż wydawanie pieniędzy na kurs hr będzie zdecydowanie się na skorzystanie z usług zewnętrznych firm.

Ewa – Certyfikowany trener biznesu, prowadzi kurs Specjalista ds. HR.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Praca. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.