Motywacja i dyscyplinowanie pracowników – jak robić to skutecznie?

Wiadomo, że tam, gdzie pracownicy mają jasno określone kompetencje i zakres działań, o dobre wyniki będzie o wiele łatwiej niż tam, gdzie odpowiedzialność jest rozmyta. Można to zauważyć głównie w nowoczesnych firmach, zwłaszcza w korporacjach, gdzie dział HR dba o to, aby każdy z pracowników był należycie motywowany do pracy i przy tym dyscyplinowany wtedy, gdy nie będzie on spełniał swoich zadań w należytym stopniu. Firmy, które nie stosują takich technik w HR, nierzadko notują mniejszą efektywność pracy oraz trudniej jest im utrzymać pracowników w ryzach.

Dlatego w ostatnich latach coraz większą popularnością cieszą się rozmaite szkolenia hr, zwłaszcza miękkiego HR, gdzie duży nacisk kładzie się właśnie na kwestie związane ze skuteczną polityką personalną w firmach, w tym też na motywowanie i dyscyplinowanie personelu.

Nagradzanie i karanie zawsze działa

Wszystko opiera się na tym, aby pracownicy byli należycie zmotywowani do działania. Wiadomo, że jeśli ma się zapał do pracy, który przykładowo podsycany będzie wizją większej prowizji czy też dodatkowych premii, wtedy powierzone pracownikom zadania będą wykonane szybciej. Oczywiście, motywacją, o czym mówią dokładnie kursy hr, może być nie tylko większa wypłata. Także trzeba wiedzieć, jak motywować pracowników innymi zasobami – dodatkowymi szkoleniami, perspektywą awansu.

Podobnie jest w kwestii dyscyplinowania, co omawiają również szkolenia hr. Dyscyplinować pracowników trzeba umieć dobrze, tak, aby nie poczuli się oni w związku z tym zniechęceni do pracy. Ważne jest opracowanie odpowiednich technik rozmów, stosowanie kar porządkowych, w tym też braku awansu czy obniżenia wynagrodzenia. Każdy nowoczesny kurs hr opisuje dokładnie, jak radzić sobie z takimi problemami.

Większa efektywność pracy od zaraz!

Zmierzając ku końcowi, kursy hr dzisiaj to już nie tylko kadry i płace, ale bardziej kompleksowa wiedza związana z opracowaniem polityki personalnej w firmie. Między innymi kurs hr może nauczyć tego, jak pracowników należycie dyscyplinować i motywować, co będzie dawało większą efektywność w pracy. Wcale nie jest to aż tak bardzo skomplikowane, rezultaty, które przy tym można osiągnąć, są niemal natychmiastowe i przy tym widoczne gołym okiem.

Ewa – Certyfikowany trener biznesu, prowadzi kurs Specjalista ds. HR.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Prawo. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.