Kredyt na wymarzony dom

Kiedy mamy możliwość w końcu spełnić marzenie o własnych czterech katach, o domu. Okazuje się, że aby dostać kredyt w banku najpierw trzeba wypełnić liczne formalności. Zasady uzyskania tego rodzaju kredytu są bardzo zbliżone do tych, które obowiązują przy kredytach mieszkaniowych. Jednak należy pamiętać, że załatwienie go pochłania dużo więcej czasu. Mamy tu na myśli zgromadzenie wszystkich dokumentów i co najważniejsze wyszukanie najlepszej oferty kredytowej.

Plan jest prosty. W pierwszej kolejności trzeba załatwić wszystkie formalności związane z zaciągnięciem kredytu. Zakupić działkę i rozpocząć budowę wymarzonego domu. Zima to najlepszy czas na zakup materiałów budowlanych i negocjacje cen.
Należy ogromną uwagę zwrócić na dokumenty przy kupowaniu domu. Na co największą? Czy aby w planach na późniejsze lata, w sąsiedztwie naszej działki nie jest obmyślana trasa szybkiego ruchu. Warunki jakie trzeba spełnić, aby otrzymać kredyt na budowę działki to przede wszystkim odpis z księgi wieczystej nieruchomości, najlepiej nie starszy niż miesiąc. W grę wchodzi i inny dokument, taki jak akt notarialny czy orzeczenie sądowe o spadku. Czasem potrzebny jest również wypis z ewidencji gruntów i wyrysu z mapy. W przypadku gdy dla danego terenu nie ma planu zagospodarowania przestrzennego, to potrzebna jest również decyzja gminy o warunkach zabudowy terenu, na którym znajduje się działka. Koniecznym może być również dostarczenie wyceny gruntu. Podczas starań o kredyt na swój wymarzony dom, musimy się zastanowić jaki on właściwie ma być. Najpierw na działkę potem na dom, czy może potrzebujemy takiego na obie inwestycje od razu.

Jeden, wspólny kredyt na działkę i dom to jednorazowy proces przechodzenia przez formalności, związanych z podejmowaniem kredytu. To rozwiązanie mobilizuje do szybkiego działania w sprawie uzyskania pozwolenia na budowę. Kiedy już wybierzemy się do banku musimy mieć wybrany projekt domu i wiarygodne elementy, które wskazują na uzyskanie pozwolenia na budowę na wybranej działce. Jednak częściej wybieranym i korzystniejszym kredytem jest jednak ten osobny na działkę i dom. Wtedy tempo pracy nie musi być aż tak wysokie. Dłużej można wybierać projekt domu. Nie jest też powiedziane, że oba kredyty musimy brać w tym samym banku. Warto rozejrzeć się na rynku i wybrać dla siebie najlepsze finansowanie, aby marzenie mogło się spełnić jak najszybciej.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Podatki i Finanse. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.