Ile zarabia pracownik działu HR?

Działy Human Resources są już chyba w każdej większej firmie – nie tylko obejmują one tradycyjne kadry i płace, ale również wiele innych czynności, które związane są z polityką personalną w firmie. Między innymi warto wskazać na sprawy związane z rekrutacją i selekcją pracowników, ich motywowaniem i dyscyplinowaniem, aby wspomnieć jedynie o niektórych. Dobry kurs hr może nauczyć tego wszystkiego. Najwięcej osób wybiera dla siebie właśnie szkolenia hr, gdy pragnie pracować w tym zawodzie. Czy zdecydowanie się na taki zawód jest jednak popłatne i czy pracę można znaleźć bez większych trudności?

HR coraz popularniejszy

Działy zarządzania zasobami ludzkimi obecnie są bardzo często zakładane w firmach największych, gdzie są one rozbudowane, zwłaszcza jeśli przedsiębiorstwo zatrudnia dużą liczbę pracowników. Również i w tych mniejszych będzie można znaleźć dla siebie zatrudnienie, ponieważ i tam poszukiwane są osoby, które skończyły kursy hr. Dodatkowo też powstaje w wielu miastach dużo centrów outsourcingowych, których usługi dotyczą też pełnej obsługi HR, od kard i płac, aż do rekrutacji i zarządzania polityką płacową. W nich również osoby, które mają zrobione szkolenia hr, mogą poszukiwać dla siebie pracy.

Ile zarobisz?

W branży pracowników HR panuje jednak dość duże rozwarstwienie, gdy chodzi o kwestie płacowe. Z badań przeprowadzonych przez Sedlak & Sedlak „Wynagrodzenia w działach HR w 2011 roku”, wyłania się obraz dość dużych różnic w poszczególnych branżach. Zatem najwięcej można zarobić pracując w działach HR w ubezpieczeniach, bankowości i IT, gdzie średnio pensja wynosi powyżej 5000 złotych brutto. Najmniej zarabiają osoby w służbie zdrowia, szkolnictwie i ogólnie sektorze publicznym, gdzie płace zazwyczaj nie przekraczają 3000 złotych brutto.

Gdy niedawno skończyło się też kurs hr, nie dostanie się wysokiego wynagrodzenia. W tym przypadku płace jednak dość szybko w miarę awansu mogą iść w górę. Najwięcej zarabiają kierownicy działów HR, najmniej asystenci, czyli właśnie te osoby, które niedawno zakończyły kursy hr i znalazły dla siebie zatrudnienie.

Ewa – Certyfikowany trener biznesu, prowadzi kurs Specjalista ds. HR.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Praca. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.