ZJADACZ CZASU I PIENIĘDZY, CZYLI JAK BUDOWAĆ TANIEJ

Budowa domu to inwestycja wymagająca dużego nakładu pieniędzy. Sytuacja finansowa wielu
z nas nie pozwala na „szastanie pieniędzmi”. Chcemy zbudować przyjazne, rodzinne schronienie, na które będzie nas stać. Jak zrobić to tanio, jednocześnie nie rezygnując z jakości materiałów?

Pamiętaj, że projekt budynku decyduje o skali wydatków. Wielkość domu powinna być dopasowana do rzeczywistych potrzeb Twojej rodziny. Zbędna przestrzeń będzie tylko niepotrzebnym wydatkiem. Za 50 m2 nadmiernej powierzchni zapłacimy około 100 tys. zł więcej, dlatego warto przemyśleć ile pomieszczeń tak naprawdę potrzebujemy. Trzeba także zastanowić się nad ich funkcjonalnością – dla kogo i w jakim celu będą zbudowane. Niektóre z nich możemy wykorzystać w różnych celach i uczynić je pomieszczeniami wielofunkcyjnymi.

Kształt ma znaczenie
Podczas wybierania projektu warto pamiętać, że domy o bryle prostopadłościanu są tańsze
w budowie. To samo tyczy się dachu budynku – im prostszy, tym koszty będą mniejsze. Im więcej detali w budynku, tym więcej wydasz. Drogie w realizacji z pewnością okażą się schody, wszelkie filary, balkony, nietypowe okna, np. z łuczkami.

Plan jest święty
Aby przygotować się na odpowiednie koszty, sporządź plan finansowy budowy. Pozwoli Ci on określić ile dokładnie, od A do Z, wyniesie Cię cała inwestycja. Wszelkie zmiany w projekcie należy wprowadzać przed przystąpieniem do budowy – w trakcie może to się okazać nie tylko trudne do zrealizowania, ale też kosztowne.

Jakość materiałów
Nie oszczędzaj na jakości materiałów. Nie kupuj materiałów budowlanych z nieznanego źródła tylko dlatego, że są tańsze. Mogą okazać się nietrwałe, bez możliwości reklamacji. Korzystaj
z oferty profesjonalnych hurtowni i sklepów, które są wiarygodne. Korzystaj z oferty dostawców o potwierdzonej renomie i zaufanych sieci sklepów remontowo-budowlanych (jak Bricoman www.bricoman.pl, oferujący możliwość zakupu towarów on-line).

Internet pomoże
Większość produktów oferowanych przez sklepy internetowe jest dużo tańsza, niż w sklepach stacjonarnych – to ogromny plus zakupów online. W taki sposób obecnie możemy kupić praktycznie wszystko, materiały budowlane również. Warto skorzystać z tzw. porównywarek cen, dzięki którym zorientujemy się w cenach i wybierzemy ofertę najlepszą dla siebie. Jeśli chcemy się dowiedzieć czegoś więcej, wymienić doświadczeniami z osobami, które mają podobne dylematy dotyczące budowy domu, możemy zajrzeć na godne zaufania fora budowlane.

Wypożyczenie narzędzi
Jeśli część prac zamierzamy zrobić sami, nie zlecając ich ekipie budowlanej, potrzebujemy odpowiednich narzędzi. Istnieją firmy, które na określony czas wypożyczają maszyny potrzebne do budowy. Jest to na pewno tańsze od ich zakupu. Poza tym często po ukończeniu budowy narzędzia są nam już nie potrzebne, więc nie warto wydawać na nie kroci.

Niektórzy przy planowaniu budowy biorą pod uwagę to, że ceny materiałów budowlanych
w wielu sklepach drożeją wiosną, a zimą są tańsze. Kiedyś były to duże różnice w cenach, natomiast obecnie nie są one znaczne. Zdarza się, że dostawcy obniżają ceny podczas zimy tak, aby w ich magazynach nie było przestoju. Można wziąć to pod uwagę, przy planowaniu inwestycji i zakupie produktów potrzebnych do budowy.

Źródło: Future PR

Ten wpis został opublikowany w kategorii Nieruchomości. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz