Młodszy szef znaczy gorszy?

Gdy na stanowisko szefa mianowana zostaje osoba młodsza najczęściej w związku z tą sytuacją pojawia się pewien dyskomfort psychiczny wśród pracowników. Za młodszym szefem nie przemawia bowiem autorytet wieku i przez starszych, doświadczonych pracowników taka sytuacja może być odczuwana jako stan rzeczy wbrew naturze. Z drugiej strony osoba, która obejmuje stanowisko szefa, czując swój brak autorytetu wśród podwładnych może starać się swoją frustrację ukryć pod zasłoną arogancji, zarozumiałości i wyższości. Czy można zwycięsko wyjść z tej sytuacji i nawiązać dobre relacje z młodszym szefem?

Najczęstsze przeszkody porozumienia na linii młody szef-pracownik

Szef  traci mnóstwo energii, by udowodnić swoim pracownikom, że wie więcej od nich i że ma od nich wyższe kompetencje. Często dysponując wiedzą książkową za którą w parze nie idzie praktyka może narazić się na śmieszność. Nie warto jednak udowadniać szefowi, że nie ma racji, lecz w sytuacji porażki pomóc szefowi wyjść z twarzą z danej sytuacji, by mógł on zobaczyć w tobie sojusznika- nie rywala. To oczywiście będzie wymagało powstrzymania się od pokusy pokazania szefowi, że się mylił. Praktyka  wytykania błędów w relacjach długofalowych nie przynosi bowiem efektów, lecz może tylko wzmocnić wzajemną niechęć.

Szef pokazuje kto tu rządzi. Jeśli szef zbyt mocno akcentuje swoją rolę może sprawić, że stracisz motywację, przestaniesz dzielić się z nim swoimi pomysłami i będziesz pracować znacznie mniej efektywnie. Niestety w takiej sytuacji możesz jedynie cierpliwie czekać, aż szef sam zderzy się z rzeczywistością i dojdzie do pozytywnych wniosków w tym zakresie.

Faworyzuje młodszych pracowników. Z racji swojego wieku taka osoba będzie chętniej przebywać w towarzystwie ludzi młodych. Niepokojącym sygnałem będzie fakt, jeśli sympatia będzie się przekładała się na wyższe zarobki czy też premie skierowane w stronę takich osób. W tej sytuacji warto zadawać szefowi pytania związane ze swoimi obowiązkami tj. jak ocenia twoją pracę, musisz starać się, by twoje efekty pracy zostały zauważone.

Plusy młodej osoby na stanowisku kierowniczym

Sprawowanie władzy nadzorczej przez młodszą osobę nie musi w praktyce oznaczać samych negatywnych skutków. Jak w każdej firmie ,,młoda krew” potrafi wnieść świeże pomysły do organizacji. Do zalet młodych szefów, które pozwalają im odnieść sukces przede wszystkim warto wymienić ich odwagę i bezkompromisowość. Pełni wiary w siebie potrafią realizować swoje cele nie zważając na przeszkody i wytrwale dążą do celu.  Jeśli szefem zostaje osoba tuż po studiach może być to bodźcem do wykorzystania i sprawdzenia teorii nabytej przez nią w praktyce. Ponadto zazwyczaj młodzi szefowie chętnie rozwijają swoje kompetencje, uczestniczą w różnego typu szkoleniach, warsztatach, są otwarci na swój rozwój zawodowy, a dzięki temu znają najnowsze trendy obowiązujące w danej branży. Młode osoby są otwarte na zmiany, częściej potrafią myśleć kreatywnie i sprawnie korzystają z technologii informacyjnych i potrafią działać pod presją czasu.

Jeśli obustronnie zostanie wyrażona chęć współpracy możliwa jest skuteczna praca na linii młody szef-starszy pracownik. Będzie to cenne połączenie nowej wiedzy z wieloletnim doświadczeniem. Ze strony pracownika musi jednak pojawić się cierpliwość, wyrozumiałość wobec błędów popełnianych przez młodego szefa. Z kolei szef powinien przynajmniej na początku przyjrzeć się bliżej pracy pracowników oraz wykazać zainteresowanie ich doświadczeniem i wiedzą. Nie warto tracić energii na frustrację, wzajemne udowadnianie sobie racji czy wytykanie błędów. Lepiej energię spożytkować w sposób twórczy: realizując cele strategiczne firmy i odnosząc kolejne sukcesy.

Informacje o Renata Nowak

Pracuję jako copywriter i redaktor portalu edukacyjnego Edulider.pl. Jestem młodą osobą zainteresowana wszelkimi formami rozwoju osobistego.
Ten wpis został opublikowany w kategorii Praca, Pracodawca, Pracownik i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz