Dom maklerski – jak wybrać odpowiedni?

Pierwsza rzeczą jaką musi zrobić przyszły inwestor zanim zacznie lokować swoje środki na giełdzie jest założenie rachunku maklerskiego. Rachunek taki należy założyć w domu maklerskim. Czym tak naprawdę są domy maklerskie? Krótko mówiąc, są to instytucje, które pośredniczą pomiędzy inwestorem a giełdą. Jeśli mamy zamiar zakupić akcje danej spółki należy na początku złożyć zlecenie w biurze maklerskim. Dopiero wtedy jest ono przekazywane na giełdę gdzie dochodzi do zawarcia transakcji.
Oczywiście sam proces otwarcia rachunku jest bardzo prosty. Niemniej jednak należy w trakcie mieć na uwadze kilka istotnych kwestii. Mogą one w przyszłości oszczędzić nam wielu kłopotów. Zatem wybór domy maklerskiego powinien zależeć między innymi od kilku ważnych spraw. Mowa tu o lokalizacji, internetowej platformie inwestycyjnej oraz opłatach związanych z prowadzeniem rachunku i kosztami transakcji..
Jeśli chodzi o lokalizację punktu obsługi klienta biura maklerskiego to istotne jest to, aby znajdował się on możliwie blisko. Należy to rozumieć tak, że w razie potrzeby powinniśmy być w stanie się w nim zjawić. Wiele osób zakłada, że w erze informatyzacji usług finansowych wszystko można załatwić przez Internet. W przypadku domów maklerskich jest to jednak błędne założenie, ponieważ w dalszym ciągu jest kilka istotnych czynności, które dojdą do skutku, jeśli na odpowiednich dokumentach złożymy własnoręczny podpis. W skrajnych przypadkach niestawienie się w placówce maklerskiej może nas kosztować utratę naszego kapitału.
Aktualnie większość biur maklerskie oferuje internetowy dostęp do naszego konta. Należy jednak zapoznać się z wersją demonstracyjną programu. Pozwoli to zweryfikować czy jego funkcjonalność i wygląd w pełni nam odpowiada. W końcu zamierzamy inwestować własne pieniądze, a to wymaga pełnego komfortu i skupienia. W przypadku rachunku „online” ważniejsza jest kwestia platformy do analizy technicznej. System taki powinien zawierać chociażby możliwość zmiany wykresów z wykresu świecowego na słupkowy oraz posiadać podstawowe narzędzia i wskaźniki. Program do analizy technicznej jest aktualnie podstawowym narzędziem, dzięki któremu jesteśmy w stanie ocenić sytuację na rynku.
Ostatnią kwestią, może i najważniejszą, jest wysokość wszelkich opłat i prowizji związanych z prowadzeniem rachunku oraz wysokość prowizji popieranych każdej transakcji. Wiadomo, że inwestujemy nasze środki po to, aby je pomnażać, dlatego na samym początku powinniśmy zadbać o to, aby koszty były jak najmniejsze. Wysokość opłat od zakupu i sprzedaży instrumentów może być mniej ważna dla inwestorów długoterminowych. Osoby, które zamierzają systematycznie zmieniać zwartość portfela inwestycyjnego powinny jednak być szczególnie uczulone na ten fakt. Może się mianowicie okazać, że prowizje zaczną zjadać znaczną część naszych zysków.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Giełda. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz