Usatysfakcjonowani wykonywaną pracą?

Do naszego społeczeństwa przylgnęła etykietka „narzekaczy”. To nam nie pasuje, to mogłoby być lepsze, tu przydadzą się zmiany, o tamtym lepiej w ogóle nie wspominać. Co zatem mówi przeciętny Polak, zapytany o to, czy jest zadowolony ze swojej pracy? Tutaj wachlarz odpowiedzi jest rozmaity.

Na to zadowolenie z wykonywanego zawodu wpływa wiele czynników. Nic dziwnego w tym, że liczą się przede wszystkim zarobki i inne gratyfikacje finansowe wypływające z poleconych zadań. Istotne jest także to, czy wykonujemy zawód wyuczony. Wielu, jako czynnik istotny przy ocenie stopnia pozytywnej oceny zatrudnienia, podaje satysfakcję, jaką praca przynosi. Mówi się też o dostępie do szkoleń, wyjazdów firmowych, kursów, możliwości awansów. Dość ważne okazują się też takie kwestie, jak atmosfera panująca w instytucji czy przedsiębiorstwie zatrudniającym nas, kontakt z kierownictwem, przepływ informacji. Uwagę zwraca się również na lokalizację miejsca pracy, łatwość dojazdu, a także sposoby komunikacji z zarządem i między pracownikami.

Jak widać, czynników tych jest całkiem sporo. Jedne są bardziej istotne, inne mniej, ale dopiero złożone w całość dają konkretny obraz tego, czy ktoś jest zadowolony z pracy, którą przyszło mu wykonywać, czy raczej wolałby ją zmienić. Zdanie pracownika natomiast warto poznać, gdyż nie jest żadną tajemnicą, że satysfakcja z wykonywanych zadań i obowiązków przekłada się na efektywność działania.

Ideałem byłoby, gdyby większość ludzi pracujących wszystkie wymienione powyżej czynniki uważała za pozytywne i dobrze zrealizowane. Niestety, tak się raczej nie da. Owszem, istnieją ludzie, którym zatrudnienie przynosi satysfakcję całkowitą. Są też tacy, którzy dostrzegają pewne mankamenty, lecz ogólnie są zadowoleni. Funkcjonuje również taka grupa, która do pracy chodzi z przymusu, bo trzeba mieć jakieś środki na życie, lecz tak naprawdę żadnych innych korzyści płynących z zatrudnienia nie dostrzega.

Kwestia zadowolenia z wykonywanego zawodu jest dość subiektywna i uznaniowa. Nikt przecież nie może zmusić nas do tego, byśmy byli z pracy zadowoleni albo nie. Fakt, specyfika samej pracy ma wpływ na naszą opinię, ale najwięcej w tej materii zależy od samego zainteresowanego i jego osobistego nastawienia do nałożonych obowiązków.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Praca, Pracownik. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz