Technologia a ekologia

O ochronie środowiska jest teraz coraz głośniej. Zewsząd docierają do nas informacje o tym, by oszczędzać wodę, prąd, energię. Pojawiają się nowinki o wykorzystywaniu energii naturalnej, na przykład wiatrowej czy słonecznej. Powiększa się też grono osób propagujących zdrową żywność i ekologiczny tryb życia. Jest to niewątpliwie spory plus naszej cywilizacji.

W zasadzie każdy krok na drodze do ochrony środowiska ma spore znaczenie. Jesteśmy bowiem społeczeństwem, które, owszem, jest świadome zagrożeń związanych z nadmierną eksploatacją zasobów naturalnych, ale równocześnie ciężko nas przekonać do zmiany przyzwyczajeń egzystencjalnych i większej dbałości o środowisko.

Sporym postępem są ekologiczne opakowania. Teraz już nie tylko segregujemy odpady, ale mamy też torby wielorazowego użytku dostępne w sklepach czy pojemniki na żywność, które albo szybko się rozłożą, albo tez nadają się do ponownego wykorzystania.

Korzystny wpływ na środowisko ma też to, że coraz więcej ludzi, szczególnie zaś studentów, korzysta z laptopów notebooków i innych przenośnych form komputerów. W ten sposób zużywa się mniej papieru, a to niewątpliwie przynosi pozytywne efekty dla lasów i ich drzewostanu.

Dobrą praktyką zaczyna być także rezygnacja z poruszania się po mieście samochodami. Nie tylko da się w ten sposób rozładować korki, ale też zmniejszy się emisję spalin. Dzięki temu powietrze w miastach będzie choć trochę czystsze. Wprowadzane gdzieniegdzie zakazy wjazdu samochodami do centrów ośrodków miejskich również pozytywnie wpływają nie tylko na samo środowisko, ale także na zabytkową zabudowę i starodawne uliczki.

Żeby jeszcze lepiej dbać o środowisko, trzeba koniecznie zwiększyć świadomość ekologiczną. Nie da się bowiem ukryć, że edukacja w dziedzinie ekologii wciąż nie stoi u nas na wysokim poziomie. Bo brak odpowiedniej kadry, bo mało godzin lekcyjnych, bo nie ma podręczników. A przecież tych ostatnich wcale nie potrzeba. Do ludzi młodych, a szczególnie do dzieci, najlepiej trafia nie to, co zapisane w podręczniku, ale to, co mogą sami sprawdzić lub zobaczyć.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Wydarzenia. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz