Reklamacja- co to takiego?

Jak często zdarzało Ci się zakupić produkt, z którego nie byłeś zadowolony, gdyż po krótkim czasie od jego zakupu odkryłeś liczne ukryte wady? Ile par butów popsuło się po wyjściu w nich na zewnątrz w niesprzyjających warunkach atmosferycznych? Albo czy zawsze jesteś zadowolony z efektów pracy firmy, która miała wyremontować Twój dom? Czy masz świadomość tego, że posiadasz prawo do reklamacji?

Reklamacja- co to właściwie  jest?

Reklamacja to rodzaj żądania nabywcy skierowanego do sprzedawcy lub ewentualnie wykonawcy jakieś uwagi, wynikające z jego niezadowolenia, co do jakości towaru lub wykonanej usługi. Osoba składająca reklamację z uzasadnionego powodu ma prawo do zwrotu, wymiany towaru lub obniżenia jego ceny.

Kto może starać się o reklamację?

O reklamację może starać się każdy, kto wykrył wadę w nabytym przez siebie produkcie lub w zleconej przez siebie usłudze. Może się o nią ubiegać w przeciągu dwóch lat od dokonania transakcji. Pod warunkiem, że w chwili jej dokonania istniała już wada produktu, która jest niezgodna z zawartą wcześniej umową. Jeżeli ubytek ten został wykryty wcześniej niż przed upływem sześciu miesięcy od zrealizowania transakcji, to należy uznać, że ubytek w towarze, ewentualnie usłudze istniał już w chwili jej zawarcia.

Czemu nie należy bać się reklamacji?

Polskie społeczeństwo często nie ma świadomości, że posiada prawo do reklamowania niezadawalających ich nabytków. Nawet jeśli tak nie jest i konsumenci maja świadomość o istnieniu swoich praw, co do reklamacji to bardzo często wolą z niego nie korzystać, gdyż obawiają się formalności z tym związanych. Jednak dlaczego właściwie  nie chcemy korzystać z praw, o które przez lata walczyli nasi przodkowie? Należy pamiętać o tym, że zarówno producenci, jak i wykonawcy mają w obowiązku udzielenia nam reklamacji, jeżeli jest ona uzasadniona. Czas przestać się bać i zacząć domagać się o respektowanie swoich praw.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Marketing. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz