Reklama dopasowana do odbiorcy

Żeby reklama zachowała swój sens przekazu, musi być skierowana do kogoś. Chodzi o konkretne osoby, target, jakiemu oferuje się promowany produkt. Wyznaczenie takiej grupy odbiorców to jednak nie wszystko. Trzeba jeszcze określić formy i środki wyrazu, które najlepiej trafią do wskazanych osób. To, że określimy odbiorców, nie znaczy wcale, że ci wskazani przez nas odbiorcy od razu zainteresują się daną reklamą i natychmiast zdecydują się na skorzystanie z proponowanej przez tę reklamę oferty. Żeby tak się stało, potrzeba pracy i wysiłku, a także odpowiedniej taktyki.

Jednym z czynników branych pod uwagę przy określaniu targetu reklamowego jest przynależność pokoleniowa. Inny będzie język i obrazowanie przekazu reklamowego skierowanego do seniorów. Inaczej będziemy konstruować reklamę adresowaną do ludzi w wieku średnim. W jeszcze inny sposób postaramy się dotrzeć do młodzieży, a zupełnie inaczej do dzieci. Szczególnie w tych dwóch ostatnich przypadkach język reklamy może zaskakiwać nowomową, słowami wyjętymi ze studenckiej czy uczniowskiej gwary.

Kolejnym elementem istotnym przy ustalaniu grona odbiorców będzie wykształcenie i status społeczny. W inny sposób konstruowane będą przekazy reklamowe o tematyce specjalistycznej, promującej produkty branżowe, zajmującej się tematyką wąską i zamkniętą.

Na użyte środki wyrazu i obrazowania wpłynie też zapewne to, czy konkretny, promowany produkt chcemy sprzedać rodzicom, młodym małżeństwom, osobom z problemami zdrowotnymi, przedstawicielom konkretnej grupy zawodowej, studentom, uczniom, osobom związanym z konkretną branżą.

Myśląc o targacie, będziemy też zapewne brali pod uwagę sytuację materialną osób, do których zamierzamy się zwrócić, a także to, w jakim stopniu dana usługa czy wskazywany produkt będą tym ludziom potrzebne. Nie zaszkodzi też zorientować się w działaniach konkurencji i jej sposobach promocji oraz docierania do potencjalnych odbiorców.

To wszystko może wydawać się skomplikowane i może nawet zbyt trudne, ale przecież na tym właśnie reklamowanie polega. Nie wystarczy tylko skupić się na efekcie, jaki reklama wywoła. Ten efekt okaże się bezzasadny i niepotrzebny, jeśli nie trafi do zamierzonych odbiorców albo wywoła w nich reakcję odwrotną od preferowanej.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Psychologia Reklamy, Reklama. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz