Praca na walizkach

Delegacje i podróże służbowe są nieodłącznym elementem pracy wielu ludzi. Bardzo często, szczególnie w dzsiejszych, zglobalizowanych czasach, nie ograniczają się one do terytorium kraju. Coraz więcej firm ma zasięg międzynarodowy, działa w różnych krajach i wymaga od swoich pracowników dalekich podróży. Jakie są ich plusy i minusy?

Wyjazdy na szkolenia, konferencje czy spotkania biznesowe – jak wszystko – mają dwie strony medalu. Czy jednak przeważają zalety czy wady, jakie posiada praca „na walizkach”? Tak naprawdę, wszystko zależy od człowieka i jego sytuacji życiowej, priorytetów i celów. Jedni specjalnie poszukują pracy, dzięki której mogliby pojeździć po świecie, dla innych wyjazd służbowy jest niemalże karą.

Ci, którzy wolą pracę stacjonarną, w miejscu zamieszkania, jako największą wadę tego typu wyjazdów służbowych wskazują na konieczność rozłąki z rodziną, przyjaciółmi, środowiskiem życia. Szczególnie, jeśli w grę wchodzą dłuższe, na przykład kilkumiesięczne wyjazdy, bo i takie się zdarzają. Są oczywiście także krótkie, kilkudniowe czy kilkutygodniowe delegacje, jednak te wiążą się zazwyczaj z częstszymi wyjazdami, co z kolei może być męczące.

Dla wielu osób, szczególnie tych nie posiadających zobowiązań rodzinnych, taka praca jest szczytem marzeń. Bezustannego przemieszczania się z miejsca na miejsce, podróżowania po obcych krajach i ciągłej zmiany środowiska nie traktują jako niedogodność, ale przygodę życia. Nie tylko obserwują pracę w zagranicznych filiach swojej firmy, albo wymieniają idee i pomysły z przedsiębiorcami z całego świata, ale w międzyczasie mogą też zwiedzać i poznawać kulturę danego kraju.

Praca wymagająca podróży służbowych jest bez wątpienia bardzo atrakcyjna i rozwijająca. Zazwyczaj także ci, którzy decydują się na taki tryb pracy, mogą liczyć na bardziej atrakcyjne wynagrodzenie. Dla wielu takie połączenie – wysokie zarobki plus dalekie podróże – stanowi idealne zajęcie. Z tego typu systemu pracy często korzystają biznesmeni, członkowie międzynarodowych korporacji, szkoleniowcy, ale także dziennikarze czy sportowcy. Choć do najczęściej podróżujących zawodów z pewnością trzeba zaliczyć kierowców czy stewardessy, których zadaniem i celem pracy jest właśnie sama podróż.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Praca, Pracownik. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz