Jak zdobyć dofinansowanie z Unii Europejskiej dla własnej firmy?

Chyba każdy z nas marzy o pracy na własny rachunek. Niesie ona niezliczoną ilość plusów. Poczucie niezależności, możliwość pracowania w odpowiadających nam godzinach i możliwość dostosowania ilość czasu poświęcanego pracy do swoich potrzeb (także finansowych).

Brzmi fantastycznie, tyle tylko, że założenie własnej firmy wymaga zazwyczaj dość dużej kwoty pieniędzy umożliwiającej rozwinięcie działalności. Dzięki Unii Europejskiej młodzi przedsiębiorcy mają możliwość otrzymania dofinasowania, które umożliwi im dogodny start. Jeśli tylko masz pomysł na własny interes powinieneś zacząć starać się o zdobycie dotacji na ten cel ze Wspólnoty Europejskiej.

Kto może zdobyć dofinansowanie z UE?

W ramach  Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki dofinasowanie dochodzące do 40 tys. złotych może zdobyć każdy młody przedsiębiorca, który wykaże się pomysłowością i gotowością do działania. Program ten ma na celu wspierać szczególnie osoby, które są dyskryminowane na rynku pracy np. ludzie do 25 roku życia( bez doświadczenia zawodowego), bezrobotni ( ponad rok), kobiety (szczególnie po urlopach macierzyńskich), osoby z małych miast i wsi, a także ludzi po 45 roku życia.

Do kogo należy się zgłosić w celu zdobycia dofinansowania z UE?

Za udzielanie dofinasowania w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki odpowiedzialne są regionalne operatorzy. To właśnie na ich zlecenie odpowiadające im urzędy pracy organizują specjalne konkury w ramach, których rozstrzygają który ze zgłoszonych biznes planów zasługuje na realizacje.

Jak widać nie wystarczy należeć do grupy ludzi dla których przeznaczone jest wsparcie w tworzeniu własnej firmy, aby otrzymać dofinansowanie. Należy również wykazać się dobrym pomysłem i przedstawić go w sensowny sposób komisji konkursowej. W takim projekcie należy uwzględnić nie tylko charakter naszego przedsiębiorstwa, lecz również cele i metody, jakimi mamy zamiar je osiągnąć. Co prawda wymaga to od nas dość dużo pracy. Jednak gra jest warta świeczki, gdyż wiąże się z możliwością spełnienia marzeń o stworzeniu swojej idealnej firmy, a co za tym idzie możliwości zdobycia chociażby minimalnego poczucia niezależności.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Biznes, Firmy, Programy i kampanie. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz