Dziennikarstwo obywatelskie

Obecnie mamy do czynienia z silnym rozwojem społeczeństwa informacyjnego. W dużej mierze jest to uwarunkowane znacznym upowszechnieniem dostępu do Internetu wśród polskiego społeczeństwa. Gdy tą sytuację połączymy z negatywnym stosunkiem do mediów. Tworzy się nam przestrzeń dla funkcjonowania dziennikarzy obywatelskich.

Czym właściwie zajmuję się dziennikarstwo obywatelskie?

Dziennikarze obywatelscy to ludzie, którzy w interesie społecznym niezawodowo zajmują się dziennikarstwem. Tego typu działalność jest stosunkowo młoda i prawie całkowicie uzależniona od Internetu. Medium to dało możliwość osobą całkowicie prywatnym przygotowywać i prezentować informację za pomocą całkowicie niezależnego środka masowego przekazu.  Środowisko internetowe ogranicza do minimum koszty związane z publikacją tych informacji. Wcześniej nie było możliwości, aby dziennikarstwo obywatelskie funkcjonowało, jako znacząca siła. Głównym powodem takiego stanu rzeczy były oczywiście pieniądze. Tradycyjne media wymagają dość dużych nakładów finansowych, aby były w stanie funkcjonować. Gdy do publikacji swoich materiałów wykorzystamy Internet koszty zmniejszają się do opłat za prąd i Internet, który i tak zazwyczaj jest już podłączony u nas w domu.

W jakim celu funkcjonuje dziennikarstwo obywatelskie?

Dziennikarze obywatelscy to zwykli ludzi, którzy chcą coś zmienić w otaczającej ich rzeczywistości. Nie podoba im się brak obiektywizmu w mediach, który zazwyczaj wynika z powiązań politycznych i interesów finansowych. Ponieważ mają taką możliwość chcą coś w tej kwestii zmienić, Internet stwarza im możliwość działania na rzecz interesu społecznego. Znaczna część z nich, co prawda nie jest profesjonalnymi dziennikarzami, ale ma zamiar nim się stać, dlatego dziennikarstwo obywatelskie traktują, jako wstęp do zawodu. Za pomocą niego chcą zostać zauważonymi, wprawić się do wykonywania zawodu.

Co nam daje dziennikarstwo obywatelskie?

Dziennikarstwo obywatelskie ma w swoim założeniu udostępnianie zwykłym ludziom rzetelnej, obiektywnej informacji. Co prawda szary człowiek nie ma zazwyczaj możliwości, zdobycia informacji, która byłaby wartościowa dla szerokiej rzeszy odbiorców. Właśnie dlatego, dziennikarstwo obywatelskie jest raczej skazane na funkcjonowanie w dość małych lokalnych społecznościach.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Internet. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz