Czy Twoje dziecko jest bezpieczne w sieci?

Czasy się zmieniają Twoje dzieciństwo upłynęło pod znakiem szmacianych lalek i wyścigów samochodowych. Teraz już przedszkolaki sprawnie zajmują się serfowaniem po internetowych zakamarkach. Czy zastanawiałeś się, chociaż przez chwilę, co może spotkać Twoją pociechę w internetowej sieci?

Portale społecznościowe

Jak sama nazwa wskazuję strony internetowe tego rodzaju zajmują się zrzeszaniem różnych społeczności za pomocą sieci. Ich celem jest możliwość zgromadzenia przyjaciół w jednym miejscu, ludzi o podobnych zainteresowaniach, czy też pozwala wyrazić swoją opinie na dowolny temat, a co więcej przedyskutować ją z innymi użytkownikami portalu. Brzmi całkiem niegroźnie, jednak czy masz świadomość tego, że uzupełniając swój profil Twoje dziecko bardzo często wpisuje w rubrykę numer telefonu, nazwisko, czy adres swoje prawdziwe dane. Dodatkowym niebezpieczeństwem, które kryje za sobą ta część internetu jest możliwość kopiowania zdjęć, które zostały opublikowane przez Twoje dziecko. Tego typu dane mogą być wykorzystane przez innych użytkowników portalu np. poprzez publikowanie zdjęć Twojego dziecka na stronach internetowych przez innych użytkowników portalu z niekoniecznie korzystnym komentarzem, czy po odpowiedniej obróbce graficznej (bardzo często może to stawiać Twoje dziecko w negatywnym świetle).

Czaty

W telewizji sławne osoby, co raz częściej słyszy się o parach, które poznały się przez internet. Poznawanie nowych ludzi za pomocą czatów staje się co raz bardziej popularne. Pokoje tematyczne zatytułowane ,,Randka’’ biją rekordy popularności. Nic dziwnego, że Twoja nastoletnia córka właśnie tam zaczyna poszukiwać upragnionej miłości. Mężczyźni pragnący wykorzystać niczego nieświadome nastolatki doskonale wiedzą, o czym one skrycie marzą. Dlatego bez problemu udaje się im wykreować dla nich chłopca idealnego, romantycznego niczym Romeo i przy tym czułego i delikatnego. Umawiają się z omotaną dziewczyną na spotkanie i dobrze wiemy, jak to się potem kończy.

Skupiłaś się tutaj tylko na dwóch szczególnie niebezpiecznych przypadkach, żeby uświadomić rodzicom wagę tego typu problemu. Oczywiście internet niesie ze sobą mnóstwo innych negatywnych aspektów, bez wątpienia należą do nich uzależnienia, czy wzrost agresji, dlatego warto kontrolować sposób używania go przez własne dziecko.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Internet. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz