Czy istnieje pewny zawód?

Często zadajemy sobie pytanie o to, czy istnieją zawody, dla których nigdy nie zabraknie miejsca na rynku pracy. A może bezrobocie może dotknąć każdego, niezależnie od branży i zawodu? Na podstawie bieżącej sytuacji i wyglądu rynku pracy w minionych latach można pokusić się jednak o pewne próby prognozy.

Najnowsze raporty rozmaitych ośrodków badawczych optymistycznie zapewniają, że sytuacja zatrudnieniowa powinna być stabilna. Oznacza to, że nie będą miały miejsca gwałtowne redukcje etatów czy masowe zwolnienia. Oczywiście, jest to ogólna tendencja, suma wypadkowych działań na rynku pracy w całym kraju.

A jakie zawody będą należały do tych najbardziej pewnych, stabilnych i o ugruntowanej pozycji? W czołówce wymienia się – już tradycyjnie – przede wszystkim inżynierów. Technika i technoogia odgrywają w dzisiejszych czasach ogromne znaczenie, a zakłada się, że będzie ono jeszcze tylko wzrastać. Dlatego też zawody takie są i z pewnością nadal będą w cenie. Szczególnie mogą cieszyć się już dziś specjaliści od rynku energetycznego czy budowlanego – dla nich nadchodzące lata będą obfitowały w oferty pracy.

Bardzo cenieni będą także pracownicy działów sprzedaży. Poszukiwani są przez liczne firmy, także te duże i znaczące, już od pewnego czasu i tendencja ta nadal będzie się utrzymywać.

Podkreśla się także rosnące znaczenie menedżerów. Im szersza ich wiedza i większe umiejętności, tym większą będą mieli szansę by znaleźć interesujące i dobrze płatne oferty pracy. Jeszcze kilka lat temu istniała obawa, że w związku z boomem na kierunkach takich jak zarządzanie czy marketing, pojawi się przesyt tego typu fachowców. Tymczasem raporty wskazują, że mogą oni spać spokojnie, bo ich praca nadal będzie potrzebna i wysoko ceniona w wielu firmach.

Trudno jednak mówić o tych zawodach, jako o pewnych. Na dłuższa metę takie pojęcie zrestzą właściwie nie istnieje. Dziś wskazuje się bowiem te zawody, za rok być może zapotrzebowanie rynku zmieni się. Dlatego warto stale podnosić kwalifikacje, aby być elastycznym i przystosowywać się do wymagań sytacji zatrudnieniowej.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Pracownik. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz