Zwolnienie lekarskie

Jeśli pracownik zachoruje, przysługuje mu zwolnienie lekarskie. Obliguje ono jednak do zachowania określonych procedur. Jakie przywileje ma w tym czasie pracownik, a czego mu robić nie wolno?

Zwolnienie lekarskie, potocznie zazywane też L4 – od nazwy druku, na którym medycy je wypisują, przysługuje każdemu pracwnikowi w razie choroby. Zalecić je może lekarz rodzinny bądź specjalistyczny. Stanowi usprawiedliwienie nieobecności w pracy, jest także podstawą do wypłacenia za ten czas nieobecności zasiłku chorobowego.

Bardzo ważne jest, by o otrzymaniu takiego zwolnienia poinformować pracodawcę – najpóźniej w drugim dniu nieobecności w pracy. Aby zwolnienie było ważne, należy dostarczyć je do pracodawcy w ciągu siedmiu dni od jego wystawienia. Droga jest tu dowolna – może być to uczynione kurierem, przez kogoś bliskiego, lub nawet osobiście – ale tylko w sytuacji, gdy lekarz zezwala nam na opuszczenie domu.

Pracownik na urlopie jest bowiem zobligowany do skrupulatnego wypełniania zaleceń lekarza. Nie stosując się do tego co mówi lekarz – nie tylko zagrażamy własnemu zdrowiu, działanie takie może mieć również szkodliwe dla nas konsekwencje zatrudnieniowe, prawne. Zakład Ubezpieczeń Społecznych ma bowiem prawo sprawdzić, czy pracownik korzysta z przyznanego mu zwolnienia w sposób prawidłowy. ZUS może uczynić to sam, losowo wybierając osoby do sprawdzenia, lub skontrolować pracownika na wniosek pracodawcy.

Jeśli lekarz uzna, że nasz stan pozwala na to, byśmy chodzili, lub nawet wymaga tego (np. Konieczność uczęszczania na rehabilitację, czy zabiegi), nie musimy obawiać się wychodzenia z domu. Istnieje także możliwość „odbywania” zwolnienia lekarskiego poza własnym domem, na przykład u rodziny, która może się nami w tym czasie zaopiekować.

Może odbyć się także badanie kontolne, przeprowadzane przez lekarza – orzecznika z ZUS. Jesli ten uzna poprawę stanu zdrowia i zdatność do pracy, przyznane zwolnienie lekarskie może zostac skrócone. Co ważne, w trakcie zwolnienia lekarskiego, pracodawca nie może wypowiedzieć pracy. Ale także w sytuacji wypowiedzenia pracy – pracownik może udać się na zwolnienie lekarskie.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Prawo Pracy. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz