Złapani w sieć?

Internet jest oknem na świat – mawiają niektórzy. Jest dziś nie tylko niezastąpionym źródłem informacji, ale i znakomitym środkiem komunikacji. Czy jednak dobrze wypływa na nasze kontakty z innymi ludźmi?

Liczba użytkowników internetu w ciągu ostatniego dwudziestolecia gwałtownie wzrosła, a kolejnych osób korzystających z niego wciąż przybywa. Internet jest używany zarówno do pracy, jak i dla rozrywki. Za jego pośrednictwem można komunikować się, poszukiwać informacji, robić zakupy, czy grać w rozmaite gry. Możliwości jest coraz więcej, a to sprawia, że ludzie poświęcają na jego użytkowanie coraz więcej czasu. Niektórzy ludzie włączają internet tuż po przebudzniu, a wyłączenie przeglądarki jest ostatnią rzeczą, jaką robią przed pójściem spać. Jak te tendencje wpływają na ludzi? Czy jesteśmy już złapani w sieć internetową?

Dziesięć lat temu amerykańscy psychologowie przeprowadzili badania, dotyczące negatywnych skutków użytkowania internetu. Dowodzili, że uzależnienie od internetu może prowadzić izolacji społecznej i zabużenia relacji z innymi luźmi. Oczywiście, może być traktowany jako pomocniczy środek komunikacji, i w taki własnie sposób wielu ludzi z niego korzysta. Badacze ukazali jednak, że dla pewnej części osób o specyficznej psychopatologii, jest on już nie tyle środkiem pomocniczym, ale jedynym, którym zastępują wszelkie inne metody komunikacji międzyludzkiej. Niestety, taka postawa sprzyja pogorszeniu stanu psychicznego człowieka, a nawet – może prowadzić do lęków, fobii, czy w skrajnych przypadkach – socjopatii.

Zazwyczaj zaczyna się niepozornie, a potem jest juz tylko gorzej. Bliscy zauważają, że spędzamy za dużo czasu on-line, ale zaprzeczamy temu, albo nawet próbujemy ukryc rzeczywisty czas spędzany przez nas w sieci. Próbujemy ograniczyć ten czas, ale nie wychodzi nam to, ograniczamy raczej inne czynności – naukę czy sen. Notorycznie sprawdzamy maile, fora, ulubione strony i serwisy, których jest już tak wiele, że kończąc sprawdzanie ostatnich – wracamy do pierwszych, bo na pewno coś się zdążyło zmienić.

Internet jest niezwykle pożyteczny, trzeba jednak umieć korzystać z niego racjonalnie, a więc z umiarem i w granicach zdrowego rozsądku. Jeśli mamy do wyboru porozmawiac ze znajomymi on-line albo na żywo – badacze zapewniają, że zdrowym wyborem będzie ta druga opcja.Ten wpis został opublikowany w kategorii Internet. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz