Wygląd miejsca pracy etykietką pracownika

Zapewne nie raz słyszeliśmy zdania typu „pokaż mi swoją szafę, a powiem Tobie, kim jesteś” albo „pokaż mi swoją torebkę…”, „…portfel…”, „…samochód…”, etc. Podobną paremię można zastosować w odniesieniu do stanowiska pracy. Zarówno psychologowie, jak i osoby zajmujące się aranżacją wnętrz twierdzą, że otoczenie dużo mówi o człowieku. I nie chodzi tutaj tylko o mieszkanie, ale też o środowisko pracownicze. Nie bez przyczyny w końcu mówi się, że to, czym się otaczamy, w pewien sposób nas identyfikuje.

Uważa się, że miejscem najlepiej „opisującym”pracownika jest jego gabinet, a jeżeli takowego nie ma, to pod lupę bierze się biurko. Pedantyczny porządek, równo poukładane dokumenty, stonowana kolorystycznie podkładka pod myszkę komputerową, markowe pióra – tak wygląda miejsce pracy człowieka konkretnego, zdecydowanego, rzetelnego i wytrwałego w dążeniu do celów i realizacji zamierzeń.

Doniczka z kwiatkiem, rodzinne fotografie, komputer oklejony karteczkami z różnymi przypomnieniami i telefon komórkowy ciągle wyłożony w widocznym miejscu to charakterystyczne elementy miejsca pracy człowieka rodzinnego i niezwykle związanego z rodziną. Osoba taka chce mieć stały kontakt z bliskimi, zawsze musi pamiętać o wszystkich domowych sprawach, lubi na chwilę oderwać wzrok od komputera, by spojrzeć na fotografię ze wspólnych wakacji. Podział obowiązków między pracę i dom sprzyja rozdzielności uwagi, zdolności do kompromisów i umiejętności szybkiego podejmowania decyzji.

Artystyczny nieład, porozrzucane dokumenty, pootwierane segregatory z aktami, długopisy leżące we wszystkich możliwych miejscach, podkładka pod myszkę zamieniona na podkładkę pod kubek – tak najczęściej wygląda biurko osoby, która w pracy obecna jest tylko ciałem. Wykonuje swoje zadania szybko i machinalnie, przeważnie myśląc o rzeczach kompletnie innych. W momentach ekstremalnych jednak bez problemu potrafi się odnaleźć tak we własnym bałaganie, jak i w sytuacji nerwowej. I, co ważniejsze, bez problemu umie wyszukać odpowiednie rozwiązanie, a działanie w stresie w żaden sposób jej nie ogranicza.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Praca. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz