Własny biznes

Wielu z nas marzy o „dyrektorowaniu” i prowadzeniu własnej firmy, ale już zdecydowanie mniej osób decyduje się na jakikolwiek krok w tym kierunku. Bo co, jak się nie uda, bo koszty, bo wkład własny, bo dokumenty, papierki, itp. Zawsze jednak jest ta przysłowiowa druga strona medalu, zgodnie z którą warto chociaż spróbować.

Wszystko zaczyna się od pomysłu. To on jest podstawą dalszej realizacji planów związanych z założeniem własnego biznesu. Co może być tym pomysłem? W zasadzie wszystko – tylko od inwencji wymyślającego zależy, w co będzie chciał zainwestować i czym się zajmować. Prywatne biura rachunkowe, dystrybucja kosmetyków, firmy reklamowe, projektowanie stron internetowych, „produkcja” kartek okolicznościowych, firma sprzątająca, promocja, reklama, obsługa imprez okolicznościowych – to tylko mała cząstka rzeczy, którymi można się zajmować we własnej firmie.

Kiedy już wybierze się coś dla siebie, trzeba przejść do załatwiania wszelkich formalności prawnych związanych z założeniem i rejestracją firmy. Na początek warto sprawdzić, czy może przysługują nam jakieś dotacje z funduszy Unii Europejskiej albo z urzędu pracy.. Jeśli tak, to należy zorientować się, jakie wymagania należy spełnić, by taką pomoc otrzymać oraz gdzie się zwrócić, w celu jej uzyskania. Koniecznie też trzeba dowiedzieć się, jakie dokumenty są potrzebne i w jakich miejscach musimy zgłosić rozpoczęcie działalności. Nie zaszkodzi też zapoznać się z ofertami kredytowymi, porównaniem ich i wybraniem najlepszej opcji

Konieczne będą zapewne wizyty w Urzędzie Skarbowym, nadanie numeru REGON, założenie rachunku bankowego, ubezpieczenie działalności, poinformowanie odpowiednich organów i instytucji. Trzeba też sporządzić biznesplan. Chociaż wszystkich dokumentów i innych „papierków” jest sporo, to na pewno w urzędach uzyskamy odpowiednią pomoc przy ich wypełnieniu. Zawsze można też poszukać kursu dla przyszłych przedsiębiorców – w wielu miejscowościach są przecież organizowane spotkania, podczas których ludzie dowiadują się od specjalistów, jak założyć własną firmę, jakie wymogi spełnić, gdzie po kolei się udać, żeby wszystko było „załatwione” bez niepotrzebnych komplikacji.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Biznes, Firmy. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz