Urząd nie jest straszny

Dla niektórych z nas wizyta w jakimkolwiek urzędzie kojarzy się z niekończącą się kolejką, mało sympatyczną obsługą i stertą dokumentów, które trzeba wypełnić, choć najczęściej nie ma się najmniejszego pojęcia, co wpisać w zestaw tabelek, rubryczek, wykropkowanych pól. W rzeczywistości jednak z takim typem pracy urzędów można spotkać się coraz rzadziej. Teraz bowiem zdecydowanie częściej bywa tak, że petent może liczyć na kompleksową pomoc w załatwieniu każdej, najmniejszej nawet sprawy, a rozwój technik informatycznych dociera także do urzędów, ułatwiając w ten sposób nie tylko pracę urzędników, ale też żywot obywateli.

Osoby pracujące w urzędzie mają za zadanie ułatwić petentom załatwianie wszelakich spraw. Nie każdy znad bowiem potrafi bezbłędnie wypełnić stosowne dokumenty. Nie każdy też wie, do jakiej jednostki zgłosić się w celu sfinalizowania tej czy innej kwestii. Praktycznie nie jest też możliwe, byśmy wszyscy doskonale rozumieli treść pism urzędowych, choć powinny one być pisane w taki sposób, by dotrzeć do każdego obywatela. Czasem jednak nie da się uniknąć typowych zwrotów z zakresu prawa, a te mogą sprawić trudność odbiorcom.

Pracownicy tego typu instytucji powinni udzielać osobom pojawiającym się w urzędach z konkretnymi sprawami do załatwienia kompleksowych informacji i porad. Petent bowiem ma prawo znać wymogi prawne, techniczne i formalne, które pozwolą sprawnie i w sposób satysfakcjonujący zrealizować daną kwestię urzędową. Nie można wykorzystywać niewiedzy obywatela, czy braku jego edukacji administratywistyczno – prawniczej. Nikt z nas nie ma bowiem obowiązku kończenia studiów na tych właśnie specjalnościach, a że wiedza z tego zakresu nie raz staje się potrzebna w urzędach, to właśnie tam powinny być kompetentne i odpowiednio przeszkolone osoby, które wyjaśnią wszystkie zawiłości.

Oczywiście nie może też być tak, że na danego urzędnika zrzucamy całą realizację danej sprawy, począwszy od wypełnienia stosownych dokumentów, a skończywszy na sfinalizowaniu całego przedsięwzięcia. Urzędnik bowiem ma nam pomóc, a nie wyręczać każdego petenta.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Prawo urzędnicze. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz