Reklama w służbie miastom

Dawno minęły czasy, kiedy przedmiotem reklamy były wyłącznie dobra konsumpcyjne. Dziś zareklamować można wszystko i czyni się to chętnie. Reklamują się więc nawet miasta i regiony – aby przyciągnąć do siebie turystów, a więc – co za tym idzie – zarobić.

Oczywistym faktem jest to, że im więcej osób odwiedzi daną miejscowość, tym więcej zostawi w niej pieniędzy. Miastu w jakimś stopniu zwraca się wszystko to, co turyści wydają w bazie noclegowej, gastronomicznej, na pamiątki, bilety do muzeów, teatrów czy w komunikacji miejskiej. Warto więc powalczyć o zainteresowanie turystów, dlatego też wiele miast czy całych regionów inwestuje w różne formy reklamy.

Jedną z takich form może być to, co najbardziej kojarzy się nam z pojęciem reklamy – bilbordy czy telewizyjne spoty reklamowe. Czasem do udziału w nich zaprasza się znanych ludzi, rozpoznawalnych i łatwo kojarzonych z danym miejscem. Taka reklama na pewno jest droższa, ale w wielu przypadkach jest także znacznie bardziej skuteczna. Nie jest to jednak jedyna forma reklamy.

Bardzo często władze samorządowe danych miejscowości decydują się obejmować swoim patronatem na przykład różne wydarzenia kulturalne. Wspierają więc różnego rodzaju festiwale muzyczne czy teatralne, na które mogą przybyć nie tylko mieszkańcy danego miasta czy województwa, ale również goście z całego kraju. Tego typu wydarzenia artystyczne są świetną formą reklamy – jeśli to koncert jakiejś znanej gwiazdy czy interesujący festiwal – zazwyczaj jest o nim głośno w całym kraju. Jeśli ktoś na takie wydarzenie nie przyjechał, to za pośrednictwem telewizji czy prasy dowie się o nim i może skorzysta z okazji w kolejnych latach. Często bowiem tworzy się imprezy cykliczne, które stają sie nawet swoistą marką i są od razu kojarzone z danym miastem czy też regionem.

Inną metodą są także broszurki turystyczne czy przewodniki, albo prezentowanie się na różnego rodzaju targach. Nic jednak nie zastąpi tej bezpośredniej zachęty, jaką jest na przykład ciekawe wydarzenie artystyczne, jednoznacznie kojarzące się z danym miastem, takie, którego nigdzie indziej się nie doświadczy.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Reklama. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz