Nianią byc

Osoby do opieki nad dziećmi są ostatnio pilnie poszukiwane. Część rodziców stających przed dylematem, czy wysłać dziecko do przedszkola, czy może lepiej pozostawić je pod opieką niani, wybiera właśnie tę drugą opcję. Decydując się na zatrudnienie kogoś do opieki nad dzieckiem, rodzice najczęściej przeprowadzają szereg rozmów z kandydatami i słusznie – najważniejsze jest przecież powierzenie malucha pod opiekę odpowiedniej osobie.

Przed kandydatami na opiekunkę lub opiekuna dziecka stawiane są coraz większe wymagania. Niektórzy rodzice poszukują osób starszych, najlepiej takich, które wychowały swoje dzieci i mają też wprawę w opiece nad innymi pociechami. Często istotne jest także wykształcenie pedagogiczne. Oprócz doświadczenia sprawdza się też ukończone kursy i szkolenia. Niekiedy wymaga się także tego, by osoba zatrudniona do opieki, oprócz spędzania z dzieckiem czasu, zajmowała się też gotowaniem obiadów i pomocą w odrabianiu lekcji. Standardem staje się także wymaganie znajomości języka obcego – są bowiem tacy rodzice, którzy chcą, by ich dziecko od najmłodszych lat osłuchiwało się z wymową angielską, niemiecką albo jeszcze inną. Niczym nowym nie jest też wymaganie, by przyszły opiekun nie palił papierosów.

Oprócz tych wszystkich formalnych i technicznych wymogów, zwraca się także uwagę na podejście potencjalnej opiekunki czy opiekuna do przyszłego podopiecznego. Jasne jest przecież, że chętniej zatrudnimy osobę komunikatywną, otwartą, przyjacielską, która bez problemu złapie kontakt z dzieckiem, niż dobrze wykwalifikowaną, która nie bardzo potrafi nawiązać z maluszkiem jakąkolwiek więź.

Nie trzeba też tłumaczyć, że oddanie swojej latorośli pod opiekę bądź co bądź obcej osobie, to dla rodziców spory stres, stąd też nie ma się co dziwić, że potrafią oni spędzić całe tygodnie na rozmowach z kandydatami i wybieraniu tej najodpowiedniejszej osoby. Trudno też mieć za złe wysokie wymagania stawiane przed potencjalną opiekunką. Każdemu przecież zależy na dobru dziecka i na tym, by spędzało czas z kimś nie tylko odpowiedzialnym i kompetentnym, ale też przyjacielskim i otwartym.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Praca, Pracownik. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz