Mama w pracy

Kobiety będące w ciąży lub tuż po porodzie często mają obawy co do tego, jak ich stan potraktuje pracodawca. Tymczasem polskie prawo chroni mamy i przyszłe mamy, zapewniając im szereg przywilejów, także finansowych, a pracodawcę ograniczając w podjęciu niektórych działań wobec takiej kobiety.

Przede wszystkim, pracodawca, z wyjątkiem sytuacji wyjątkowych, nie może zwolnić z pracy kobiety w ciąży lub na urlopie macierzyńskim (także w przypadku umowy na czas określony – wtedy przedłuża się go do chwili porodu). A jakie są te sytuacje wyjątkowe? Dotyczą one m.in. zatrudnienia na okres próbny, na podstawie umowy o dzieło lub umowy – zlecenia, lub czasowego zastępstwa. Ciąża nie chroni kobiet także w przypadku takich wydarzeń jak zwolnienia grupowe, likwidacja firmy lub upadłość zakładu pracy. Oczywiście, takie kobierty obowiązuje również zwolnienie dyscyplinarne, podejmowane przez pracodawcę na skutek naruszenia przez pracownicę jej obowiązków.

W sytuacji zwolnień grupowych, likwidacji lub ogłoszenia upadłości przez przedsiębiorstwo, kobieta można otrzymać pewne świadczenia pieniężne. Matce należą się także inne świadczenia – niektóre odgórnie ustalone, inne zaś zależne od zarobków i przyznania zasiłku rodzinnego. Każda mam może liczyć na tak zwane „becikowe” w niezmiennej kwocie 1000 złotych. Podstawą do jego otrzymania jest wizyta w czasie ciąży u ginekologa lub położnej. Najuboższe rodziny mogą liczyć także na dodatkowe becikowe, oferowane przez niektóre gminy na każde urodzone dziecko (możliwość przyjęcia takich świadczeń i ich kwota zależna jest od gminy). Jesli dochód na osobę w gospodarstwie domowym nie przekracza 504 złotych, rodzice mogą otrzymać także zasiłek rodzinny, przyznawany do 24 roku życia dziecka. Ponadto, można starać się o zasiłki z tytułu samotnego wychowywania dziecka, wychowania dziecka w rodzinie wielodzietnej, czy kształcenia i rehabilitacji niepełnosprawnego dziecka.

Co więcej, pracodawca ma też pewne ograniczenia, dotyczące traktowania kobiety w ciąży – m.in. nie może zatrudniać jej w porze nocnej, na nadgodzinach, nie może delegować jej poza miejsce pracy. Oczywiście, kobieta w ciąży nie może pracować także w warunkach szkodliwych dla zdrowia.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Prawo Pracy. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz