Lokata czy skarpeta?

Oszczędzanie to na ogół proces długi i ciężki, ale wytrwale przez niektórych praktykowany. Są przecież ludzie, którzy każdego miesiąca skrupulatnie odkładają określoną kwotę, gdyż zbierają pieniądze na określony cel albo po prostu chcą mieć jakiś zapas na „czarną godzinę”. Samo oszczędzanie to jedna kwestia. Drugą istotną sprawą jest to, gdzie te zaoszczędzone pieniądze przechowywać.

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby takie oszczędności trzymać w domu albo we własnym portfelu. Jesteśmy pewni, że są. W każdej chwili możemy sprawdzić, ile już udało nam się uzbierać. Nie ma też problemu z ich zabraniem, kiedy staną się potrzebne. Kiedy jednak przechowujemy oszczędności „w zasięgu ręki”, czasem pojawia się nieodparta pokusa skorzystania z nich i systematycznego „podbierania” tego, co uda nam się odłożyć, a to w końcu spowoduje, że okaże się, iż cale to oszczędzanie nie miało sensu. Istnieje jeszcze jedno ryzyko: nigdy nie wiadomo, co może się w życiu przydarzyć i chociaż wydaje nam się, że kradzież to ostatnia rzecz, która może nas dotknąć, czasem możemy stanąć, mówiąc patetycznie, przed jej obliczem i uświadomić sobie tym samym, że długotrwałe wyrzeczenia i odkładanie drobnych czy większych kwot stały się po prostu przedmiotem nieuczciwości. Co zatem zrobić, aby uskładane przez nas pieniądze były „bezpieczne”?

Obecnie wiele banków oferuje niezwykle korzystne i dobre lokaty. Założenie takiej lokaty problemu stanowić nie powinno, gdyż w konkretnej placówce bankowej zapewne bez problemu uzyskamy wszelkie informacje na temat interesującej nas oferty lokatowej. Co więcej, jest i tak, że banki umieszczają kompleksowe opisy lokat na swoich stronach internetowych. Wystarczy zatem wybrać się do konkretnej placówki albo poszperać w internecie i w ten sposób znaleźć interesującą nas i najbardziej korzystną opcję, a później pojawić się w banku, by dopełnić formalności związanych z założeniem takiej lokaty, no i na koniec umieścić na niej uzbierane pieniądze. Będzie to zapewne o wiele bardziej bezpieczny sposób przechowywania pieniędzy niż starodawne pomysły z trzymaniem dodatkowych pieniędzy w skarpecie czy pod poduszką.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Podatki i Finanse. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz