Czy warto szukać pomocy u pośrednika?

By kupić, sprzedać lub wynająć mieszkanie, trzeba nieraz nieźle się nagimnastykować, poświęcić sprawie dużo czasu i nerwów. Wiele osób optuje więc za tym, że lepiej jest poświęcić trochę pieniądzy, by czas i nerwy zachować. Pomocne przy tym mogą się okazać biura pośrednictwa nieruchomości. Czy jednak warto szukać w nich pomocy?

Agencji zajmujących się pośrednictwem w handlu nieruchomościami jest na rynku bardzo wiele. Z zasady, powinny one oferować profesjonalną, szybką i skuteczną obsługłę. Z zasady, bo nie zawsze robią to, co powinny. Czasem znacznie łatwiej jest własnymi siłami znaleźć nabywcę czy lokal do kupna. Niekompetencja jest jednym z zagrożeń, które może czyhać na sprzedających, kupujących czy wynajmujących. Oczywiście, istnieje bardzo wiele profesjonalnych, kompetentnych, doświadczonych i sprawdzonych agencji, jednak w sytuacji przesytu rynku nieruchomości biurami pośredniczącymi, można źle trafić.

Wielu klientów agencji pośrednictwa nieruchomości bardzo ceni sobie ich pracę. Dzięki nim można bowiem pozbyć się odpowiedzialności za przygotowywanie dokumentacji czy odpowaiadania na skomplikowane, fachowe pytania dotyczące lokalu. W większości przypadków, pośrednik zajmuje się poszukiwaniem i przedstawianiem ofert czy też, w odwrotnej sytuacji – prezentowaniem lokalu zainteresowanym osobom. Przygotowuje także wszelkie niezbędne formalności do podpisania umowy najmu czy kupna – sprzedaży. Mimo to, warto być czujnym i sprawdzać, czy w dokumentach wystawianych przez taką firmę wszystko się zgadza. Błędy i uchybienia mogą mieć daleko idące konsekwencje, także prawne.

Sporo osób decyduje się jednak na powierzenie zadania pośrednikom, argumentując, że pozbywają się w ten sposób ogromnego ciężaru i odpowiedzialności. Czasem poleca się współpracę nawet z kilkoma tego typu agencjami – zwiększa to szanse na pomyślne i szybkie wykonannie zadania. Należy jednak badzo dokładnie ustalić warunki umowy, prowizję itp.

W Polsce, mimo obecności na rynku wielu pośredników, metoda ta nie jest jeszcze tak bardzo popularna, jak w krajach Europy Zachodniej czy w Stanach Zjednoczonych. Ludzie podchodzą do niej niezbyt ufnie, choć współpraca z agencjami częstokroć daje pozytywne efekty i jeśli orientujemy się w realiach tego rynku – nie wiąże się z wielkimi kosztami.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Nieruchomości. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz