Czy e-commerce jest bezpieczny?

We współczesnym świecie, przesiąkniętym nowoczesną technologią, coraz częściej korzystamy z jej dobrodziejstw. No właśnie, czy zawsze jest ona takim dobrodziejstwem, za jakie wielu ją uważa? Czasem rodzi się w nas ziarenko niepewności – czy to jest bezpieczne? Dylemat ten szczególnie często dosięga działań związanych z e-commerce. Czy należy się bać, że zostaniemy oszukani?

E-commerce, czyli handel elektroniczny, polega na zawarciu transakcji finansowej, za pomocą środków elektronicznych, takich jak internet, telefon, faks czy telewizja. Będą to więc wszelkiego rodzaju telezakupy, sprzedaż przez telefon (potocznie zwana telemarketingiem) czy też coraz bardziej popularne sklepy internetowe.

Co ciekawe, handel elektroniczny może mieć także swoją formę pośrednią, w której środki elektroniczne wykorzystywane są jedynie do poszukiwania oferty przez klienta lub, w przypadku firm, poszukiwaniu potencjalnego klienta. Jednak w dużej liczbie przypadków, także transakcje odbywają się w całości na drodze elektronicznej, bezgotówkowej, co czyni e-commerce bezpośrednim handlem.

Jeśli chodzi o bezpieczeństwo samych zakupów, to we wszystkich przypadkach jest ono skrupulatnie gwarantowane. Przesyłane w trakcie transakcji informacje są poufne, a wszelkie numery kont pieniążnych – szyfrowane. Serwery zabezpieczane są przed dostępem osób niepowołanych czy hakerów. Dodatkowo, zawsze istnieje możliwość potwierdzenia tożsamości obu stron transakcji.

Właściwie jedynymi niebezpieczeństwami, lub raczej niedogodnościami e-commerce sa dość wysokie koszty dostarczenia towaru do klienta, co nie zawsze jest wyraźnie zaznaczone w ofercie i bywa, ze czytając nieuważnie, można nabrać się na „okazjonalną” cenę. W przypadku dużych zamówień jest to jednak bardzo opłacalne. Minusem tego typu zakupów jest także fakt, że towaru nie można przed kupieniem wypróbować, ani zobaczyć na żywo – bo oczywiście zdjęcia produktów są udstępniane zawsze.

W stosunku do płynących z handlu elektronicznego korzyści, te niewielkie wady zdają się być jednak całkiem nieznaczące. E-commerce nie jest niebezpieczny. Oczywiście, jesli dokładnie czytamy wszelkie uwagi i regulaminy, dotyczące sprzedaży, oferowane przez poszczególne firmy. Coraz więcej osób zdaje sobie z tego sprawę, chętnie korzystając z tej formy handlu.

Ten wpis został opublikowany w kategorii E-commerce. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz